Hamdi Ulukaya Girişimi/ Girişimci Adayı Destek Programı Süreci

Yazımı 4. dönem Hamdi Ulukaya Girişimi Programına ‘Girişimci Adayı Destek Programına’ başvurmak isteyen kişiler için yazıyorum. Umarım başvuru sırasında yazdıklarım sizlere ilham kaynağı olur. Aklıma gelen ve benim de başvuru sürecinde ihtiyaç duyduğum konu başlıklarını soru cevap şeklinde yazmaya çalıştım.

Nereden başlamalıyım?

İşe öncelikle Girişimci Adayı Destek Programı formunu doldurarak başlamanız gerekiyor. Kişisel ve aileniz hakkındaki bazı bilgileri, projeniz ilgili bilgileri ve en büyük hayalinizi yazmanızı istiyorlar.

Formu doldururken lütfen samimi olun ve içinizden geldiği gibi yazmaya çalışın. Eminim bu formu okuyup değerlendirecek olan kişiler bunu hissedeceklerdir.

En önemlisi de “Hayattaki en büyük hayaliniz ne?” hiç düşündünüz mü?

Not: Form için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Formu doldurdun peki ya sonra? Olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alacaksın fakat o zamana kadar neler yapabilirsin?

Formu doldurduysan formda şöyle bir soru ile karşılaştın: Programa seçilmezseniz sizce bunun en önemli sebebi ne olur?

Bence oldukça düşündürücü bir soru. İşte bu süreçte seçilmeme sebebinizi ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Kafanızda yer alan olumsuzlukları listeleyin ve bunları teker teker planlı bir şekilde çözmeye başlayın. Böylece süreç olumlu veya olumsuz ne olursa olsun siz kazanmış olacaksınız.

Sonuçlar açıklandı ve sürece devam ediyorsun. Sırada online mülakat var!

Bu süreç benim en çok heyecanlandığım süreçlerden biri olmuştu. Aslında kim bilir ne kadar kişi başvuru yapmıştır seçilmesem de normal karşılanabilir diyerek kendimi çok sakinleştirdim. Fakat Hamdi Ulukaya Girişimi’nin sosyal medya hesaplarında seçilen adaylara mail atılacağı duyurulmuştu. İşte o zaman mail bildirimlerinden gözünüzü alamıyorsunuz 😊 Zaten seçilmişseniz mailde ‘Tebrikler’ başlığını görmek apayrı bir duygu.

Online mülakata nasıl hazırlanabilirim?

Online mülakat için size randevu defteri gönderiyorlar ve belirli bir saatte hazır olmanız isteniyor. Açıkçası ben bu süreçte çok fazla bir çabaya girmemiştim. Süre beş dakika oluyor ve siz beş dakikada kendinizi, fikrinizi, çalışmalarınızı anlatıyorsunuz. Ben sadece konuşurken tedirgin olmamak adına konu başlıkları belirledim. Kendimden bahsettiğim bölüm, proje fikrim ve bu zamana kadar projem ile ilgili ne çalışmalar yapmışım, genel hatlarıyla bunları listeledim. Tabi bu zaman içerisinde de geçmiş yılların bütün videolarını, beni hangi süreçlerin beklediğini, hangi gezilere, etkinliklere katılım gösterdiklerini yani kısaca programda beni ne bekliyor kafamdaki bütün bu soruları genel hatlarıyla cevaplandırmıştım.

Online mülakatım yaklaşık beş dakika kadar sürdü. Mülakatımı Selçuk Şirin yaptı ve soru cevap şeklinde ilerledi. Mülakat sırasında beni en çok rahatlatan Selçuk Bey’in ve ekibinin güler yüzle görüşmeye başlaması oldu. Aksi taktirde kesinlikle tedirgin olup söyleyeceğim şeyleri unutmam büyük olasılıktı. Sizin ağzınızdan çıkan her şeyi pür dikkat dinlediklerine emin olun ve akıcı bir şekilde, sakince konuşmaya çalışın. Samimi olun ve gerçekten ne yaptığınızı ve ne yapmadığınızı anlatın. Hedefleriniz neler bunları belirtin. Küçük bir tavsiye olarak konuşmanızı sürekli çalışma yaptığınız bir alanda yapıyor olmak sizi rahatlatabilir. Ayrıca internet bağlantısından emin olduğunuz ve sessiz bir alan tercih etmeniz de önemli. Bunlar sizi bir nebze olsun tedirginlikten uzaklaştıracaktır.

Sırada Hedef Belirleme Toplantısı!

Online mülakat sürecini başarıyla geride bıraktınız ve sırada hedef belirleme toplantısı var. Bu sürece toplam 48 girişimci adayı seçiliyor ve Hedef Belirleme Toplantısı İstanbul’da gerçekleştiriliyor. Bizim ki Salt Galata’da yapılmıştı. 2 gün boyunca girişimcilik üzerine eğitimler alıyorsunuz. Eğitimlerin sonuna doğru gruplar halinde proje fikrinizi anlattığınız seanslar yapılıyor. Aslında siz bu görüşmeler ve iki günlük gösterdiğiniz performans ile bir değerlendirmeye tabi tutuluyorsunuz. Bu şekilde yazınca çok gergin bir ortam olacakmış gibi gelebilir size. Ama öyle değil rahat olun 🙂

Hedef Belirleme Toplantısı İçin Tavsiyeler

*Tüm bu süreç boyunca negatif olmamaya ve bulunduğunuz ortamdan keyif almaya bakın. Stresi iki günlüğüne bırakın ve ne öğrenebilirim tüm süreç boyunca buna odaklanın, pozitif olun.

*Program süresince size girişimcilik hikayelerini anlatan bazı konuşmacılar olacak ve bu konuşmacılar gerçekten çok samimi insanlar. Onların hikayelerinden feyz almaya çalışın. Neyi nasıl yapmışlar ne süreçlerden geçmişler iyi dinleyin ve notlar alın. Çünkü sizler onların yolundan ilerleyeceksiniz.

*Girişimcilik üzerine verilen eğitimler ve sunum eğitimleri çok çok önemli. Bize Yavuz Çingitaş, Murat Erdör ve Erhan Erkut hocamız eğitimler verdi. Erhan hocanın pozitifliğinden ve enerjisinden keyif almamak elde değil 😊 Yavuz Bey ve Murat Bey ise işin teknik tarafında bir problem nerden çıkar ve bu problemi nasıl çözebiliriz aşama aşama örneklerle anlattılar. Bu kısımlar oldukça önemli tavsiyelerini ve üzerinde durdukları başlıca noktaları mutlaka not alın derim. Hatta mümkün olduğu kadar bütün süreçte not almaya çalışın.

*Program sonuna doğru mentor görüşmeleriniz başlayacak ve iş fikirlerinizi anlatmanız istenen bazı mentor seansları (round table) gerçekleşecek. Ben bu kısımda tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Katıldığım daha önceki yarışmalarda da buna benzer seanslar gerçekleştirdiğim için sürece çabuk adapte olabilmiştim. Peki siz nasıl hazırlanabilirsiniz? Akıcı bir dille kafanızda düşündüklerinizi karşınızdakine ifade etmeye çalışın. Bu noktada karşınızdaki sizin kafanızdakileri değil sadece ifade ettiklerinizi duyacaktır ve bu en önemli noktalardan bir tanesi. Açık olun, net ifade edin. Karşınızdaki kişi sizin söylediğiniz cümleyi anlamaya çalışmasın, anlasın size başka merak ettiği noktalardan sorular sorsun. Siz karşınızdaki kişiyi cümlelerinizle yönlendirin o sizi yönlendirmesin.

Bu noktada güzel bir örnek verebilirim. Mentor seansları sırasında Ozan Sönmez (Kendisi bizim mentorlarımızdandı.) kızını getirmiş. Kızı kenarda oyun oynuyor Ozan Bey’de benim gibi girişimci adaylarının proje fikirlerini dinliyordu. Sonra bir anda yüksek sesle “Çocuklar için bir şeyler üretip satmayı düşünen arkadaşlar gidin benim kızıma anlatın o anlamazsa bana anlatmayın müşteriniz orada oturuyor.” demişti. Bundan dolayı lütfen sade bir dil kullanın ve müşteriniz kim buna odaklanın. Bunlar benim tavsiyelerimdi. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak Yavuz Çingitaş bize ‘asansör sunum teknikleri’ isimli bir eğitim verdi.

*En önemli noktalardan birisi de Girişimci Adayı Destek Programı ile beraber Startup Destek Programının da sizinle aynı mekanda yürütülüyor olması. Bunu avantaja çevirebilmeniz gerekir. Eğitim aralarında kendi fikrinize yakın bulduğunuz startuplar ile görüşüp onların fikirlerini mutlaka almalısınız. Çünkü programa devam ettiğinizde Hamdi Ulukaya Girişimi’nin sizi belirli noktalara getirdiğini fakat gerçekten ilerleme kaydetmek istiyorsanız bunu kendi özveriniz ve çabanızla yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Bu aşamada sürekli sorgulayıcı olup, etrafınızdakileri en uygun şekillerde değerlendirmek de yine sizin elinizde olacaktır.

*Son olarak 48 kişi oraya gideceksiniz Türkiye’nin her bir noktasından gelen girişimci adayları olarak. Bir dahaki buluşmada sadece 24 kişi yer alacak. Seçilseniz de seçilmezseniz de geri de güzel bir tecrübe bırakıp güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Sohbet edin, kendinizi, fikrinizi anlatın, pozitif ve enerjik olun. Bu süreci kendiniz için gergin bir rekabet ortamına değil de kendinize inanarak paylaşarak öğrenme sürecine çevirebilirsiniz.

Not: 2019 yılının Hedef Belirleme Toplantısının program akışını, katılım gösteren konuşmacıları, girişimcilik derslerinin konu başlıklarını ve mentorları detaylı bir şekilde aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Hamdi Ulukaya Girişimi Ailesine Hoş Geldin!

Son 24 arasına seçildiğimi öğrendiğim gün en heyecanlı bir o kadar da stresli bir gündü. Son 48’e kaldığımızda WhatsApp grubu oluşturulmuştu. Biz oradan sohbet edip haberleşmeye devam ettik. Son 24 açıklanacağı gün Hamdi Bey seçilen kişileri tek tek New York’tan Selçuk hocayla beraber aradı ve seçilip telefon görüşmesi yapan her bir aday WhatsApp grubuna arandığını yazmıştı 🙂

Bir yandan elim telefonda bildirimleri okuyorum bir yandan da telefonumun çalmasını bekliyorum. Bazı arkadaşlar gruba olumlu dönüş yapan kişileri sayıyordu. O zaman Hakan Altun’un şarkısını içinizden yüz kere falan seslendirirsiniz sanırım :))

Ben arandım telefonda Hamdi Bey’e ne söylediğimi zar zor hatırlıyorum. Kapatmadan önce Selçuk Bey ve Hamdi Bey aileme selam söylememi ve sabırsızlıkla New York’ta bizi beklediklerini söylediler. Gerçekten hem gurur verici hem de umut dolu bir telefondu benim için. Hayatta birilerinin size ve hayallerinize inandığını bilme duygusu tarif edilemez bir duygu.

O telefon çalsa da çalmasa da “Siz yola çıkın yol görünür.” İstediklerinizi başarmak sizin elinizde.

Bir sonraki yazımda New York programı sürecinden bahsetmeye çalışacağım. Bu yazımda genel hatlarıyla sizleri neler bekliyor bunlardan bahsetmeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

#hayallerineinan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s